• 0553 200 0228
  • İstanbul/Türkiye
 Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

İçerik sayfalarının geniş okuyucuya sahip olabilmesi için SEO çalışması yapılması gerekir. SEO’nun tam açılımı arama motoru optimizasyonudur.  Amaç kullanılan web sitesini arama motorlarında ilk sıraya çıkarmaktır. İlk sırada yani üst kısımda olmanın avantajı ise okuyuculara, kişilere ulaşmaktır. Bu yüzden web sitesi sahipleri reklam olarak SEO çalışması yaptırmaktadır. Bu çalışmaların başında da iç SEO uygulamalarıdır. İçeriklerin özgün olması, aranan konulardan ara başlıklar seçilmesi ve iç linkleme kriter noktalardır. Bir de dış SEO çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar ise Backlink alımıdır.

Backlink nedir?

Öne çıkarılmak istenen web sitesinin üst sıralarda yer almasını sağlamak için farklı siteden link alınmasıdır. Backlink ne işe yarar? Link alınan site eğer güçlü ve uzun yıllar erişiliyorsa verdiği linkler arama motorları tarafından güvenilir bulunmaktadır. Böylece link satın alınarak web sitesinin üst sıralarda yer alması sağlanabilir. Backlink neden gereklidir? Çünkü oluşturulan web sitesi ne kadar kaliteli, özgün olursa insanlara ulaşmadığı takdirde kimse faydalanamaz. Bu sitelerin insanlar tarafından kullanılabilmesi için tanınması, bilinmesi gerekmektedir. Bunun için hem iç hem de dış SEO çalışmaları yapılmaktadır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink’in diğer adı inbound link’tir. Başka sitelerden kişiler kendi web sitelerini yönlendirerek ziyaretçi sayısını artırmak, arama motorlarında özellikle Google’da üst sıralara çıkmayı hedeflemektedir. Baclink alımı dış SEO çalışmasıdır.  Farklı siteden tanıtım yazısı alarak link yönlendirmesi yapılabilir. Ufak, kalıcı paravan siteler sayesinde link verilebilir. Bloggerlar ile işbirliği yaparak web sitesine link verilme çalışması yapılabilir. Aynı kategoride yazılar paylaşan forum ya da bloglara yorum yazarak link bırakılabilmektedir.

Baclink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Link alınacak sitenin kalitesi oldukça önemlidir. Uzun yıllar erişimi olan siteler Google tarafından güvenilir bulunmaktadır. Ayrıca ne kadar güncel olduğu, ziyaretçi sayısı, sitede geçirilen süreler sitelerin kalitesini belirlemektedir. Backlink alınacak sitelerin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu sitelerin hem iç hem de dış SEO’ları tam olarak yapılmışsa backlink çalışmaları da o derece başarılı olur.

Backlink alımı oldukça önemli bir konudur. Doğru siteden link alınması gerekir. Farklı kategoride yayın yapan sitelerden alınan backlinkler istenilen etkiyi sağlamayabilir. Aynı zamanda alınan backlink sayfası cezalı site olarak geçiyorsa yarardan çok zarar verir hatta sitenin kapanmasına neden olur. Böyle durumlarda olan ziyaretçiler de düşmektedir.

Kalıcı olarak uzun süre yayın yapılan sitelerden backlink alımı uygundur. Aynı zamanda haber sitelerinden de backlink alınmaktadır. Ziyaretçi sayısı yüksek, güvenilir kaynaklar olduğu için buradan link alınması siteyi üst sıralara taşıyabilmektedir. Farklı sitelerden backlink almadan önce mutlaka backlink analizi yapılmalıdır. Alınması düşünülen sitelerin değerleri incelenmeli, yüksek hacimli siteler ile iletişime geçilmelidir.

Backlink Türleri Neler?

Link yönlendirme çalışması yapmadan önce türlerini bilmek faydalıdır. Çünkü siteye yönlendirilse bile onaylanmayan link türleri de bulunmaktadır. Bu çalışmanın faydası olmamaktadır.

Nofollow link: Link yönlendire işleminde bağlantı kısmında rel=”nofollow” şeklinde geçmesi işlemidir. 2020 yılına kadar etkisi olmayan bir link türüdür. Ancak geçen yıl nofollow linklerin de önemli olduğunu açıklamıştır.

Dofollow link: Yönlendirelen sayfanın bağlantısına bir şey eklenmediğinde ve “dofollow” şeklinde görüldüğünde alınan linklerdir. Kaliteli sitelerden alınan dofollow linkler sitenin üst sıralara çıkmasını sağlar ve etki süresini hızlandırır.  Asıl faydalı olan link çeşididir.

Bağlantı Metni: Bağlantılı kelimeler üzerinden sitelere verilen linklerdir. Köprü görevi sağlayarak link yönlendirmesi yapılmaktadır.

Dahili Bağlantılar: Aynı sitenin farklı içeriklerine yönlendirilen link türleridir. Site içinde birbirine link verilerek iç SEO yapılmasını sağlamaktadır. Önemli link türlerinden biridir.  Konu ile alakalı farklı yazılarınızı makalede geçirerek link verilmesini sağlar.

Benzer Yazılar
Yorumlar
Yorum Gönder